Logowanie
zapamiętaj mnie
 
Media
Tutaj jesteśmy
Tips&Ticks
180
Kolejny trick na drodze każdego freestylowca to 180.

Szkolny trik, ale nieśmiertelny przez fakt, że wykonanie go na większej wysokości, w trudniejszym terenie, przenosi go na kolejne poziomy i wciąż widzimy go w filmach i na zawodach. Nie dalej jak wczoraj, kolega z osiedla zaskoczył mnie wykonując 180 z liu kangiem, naprawdę nie spodziewałem się, że zobaczę jeszcze ciekawą 180 na osiedlowej hopce, a jednak.

180 to trik polegający na obrocie o 180 stopni i lądowaniu tyłem (fakie). Brzmi prosto, ale wystarczy kilka prób, żeby się przekonać, że stylowe wykonanie 180 wymaga sporych umiejętności, zwłaszcza gdy skocznia jest duża.

1 Najazd.
Najazd zupełnie zwyczajnie, na ugietych nogach, szeroko, z rękami opuszczonymi do kolan.

2 Wybicie.
Na progu skoczni wybijamy się umiarkowanie (ale tak żeby przefrunąć stół!) nie spuszczając wzroku z miejsca lądowania. Ważne by nie brać żadnych zamachów rękami, ani nie skręcać przesadnie tułowia.

3 Rotacja.
Rotację wykonujemy całym tułowiem, oprócz głowy, która stale ?patrzy? na miejsce, w którym wylądujemy. 180-ka wymaga tylko leciutkiego impulsu tułowiem, nie trzeba zbytnio szarpać, ani utrzymywać skrętu tułowia w locie, gdyż wtedy bardzo łatwo ten trik przekręcić, a to wygląda wyjątkowo marnie. W locie uginamy kolana, by lecieć w skupionej pozycji, ręce trzymamamy cały czas tak, jak podczas najazdu. Ułatwia to złapanie grabów, z których najprostszy to safety. Jeśli chcemy pokusić się o inne, musimy silnie się wybić, by zyskać dodatkowy czas i wysokość na stylowe wykonanie graba. Trzeba tu uważać, aby silne wybicie nie przełożyło się na zbyt mocną rotację, gdyż wyjdzie nam 360 z grabem, a nie 180. Moje ulubione 180-tki to 180 mute i 180 japan.

4 Lądowanie.
Lądujemy mięciutko, nie odwracając głowy i jadąc fakie jeszcze przez kilkanaście metrów, potem energicznie przechodzimy do jazdy na wprost (najlepiej wykonując on snow switch180) lub w inny prostszy sposób.

Autor: Sołtys
Foto: Tomek Gola / Fikcja.pl
© 2003-10 Ski2Die. All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Concept: LeSki&SanczO
Design: SanczO