Logowanie
zapamiętaj mnie
 
Media
Tutaj jesteśmy
Skitouring
data: 26.04.2017, autor: Press

Chociaż wiele osób poczuło już pierwszy powiew wiosny, w górach do końca zimy jeszcze daleko. W ostatnich dniach w Tatrach znów przybyło śniegu, prognozowane są też kolejne opady. To doskonały moment, by samemu przekonać się, że narty skiturowe to najlepszy sposób na poruszanie się po górach!

 

Krok pierwszy: sprzęt

 

Narty z odpowiednimi wiązaniami, foki, buty i regulowane kijki bez problemu wypożyczysz w Zakopanem i dużych alpejskich ośrodkach. Na początek nie ma sensu sięgać po najlżejsze i najwęższe narty, na których pod górę będzie się szło lekko i szybko, ale w czasie zjazdu poczujesz każdą nierówność terenu, a w świeżym śniegu po prostu zapadniesz się po kolana. Najlepsze będą narty o szerokość ok. 85 mm pod butem z niewielkim rockerem w przedniej części (czyli wydłużonym wygięciem do góry), który pomoże ci w głębszym lub mokrym śniegu.

 

fot. Franek Przeradzki / kursylawinowe.pl

 

Do wyboru masz zasadniczo dwa rodzaje wiązań. Istota działania obydwu sprowadza się do tego, że po odblokowaniu lub przestawieniu tylnej części możesz unosić pięty, a dzięki temu wygodnie podchodzić. Pierwsze przypominają typowe wiązania alpejskie i na początku będą łatwiejsze w obsłudze. Drugie posiadają specjalne kły, które wchodzą w odpowiednie zagłębienia w butach. Ich wpięcie wymaga nieco wprawy, są jednak znacznie lżejsze, a przy kolejnych podejściach zaczniesz liczyć każdy zbędny gram.

Najważniejszym właściwością butów skiturowych (poza niską wagą) jest możliwość odchylenia górnej części do tyłu, co ułatwia podchodzenie. Oczywiście po zablokowaniu i zapięciu klamer buty te zapewniają odpowiednie wsparcie i kontrolę nad nartami. Poruszanie się w górę po śniegu nie jest możliwe bez fok, czyli najprościej mówiąc kawałków materiału naklejanych na ślizgi na czas podejścia, które zapobiegają zjeżdżaniu w tył.

 

Krok drugi: technika

 

Po założeniu fok, przestawieniu wiązań, odblokowaniu butów i wydłużeniu kijków możesz zmierzyć się ze swoim pierwszym podejściem. Zacznij od łagodnie unoszącego się zbocza lub szlaku. Staraj się przesuwać nartami bez odrywania ich od powierzchni śniegu lub stawiania dziobów na boki. Pamiętaj też o korzystaniu z podpórek na pięty, które ułatwiają pokonywanie stromszych odcinków. Nie podchodź w linii spadku stoku, tylko trawersuj zakosami, dzięki czemu oszczędzisz siły i unikniesz walki z ześlizgującymi się do tyłu nartami.

 

Kursylawinowe.pl wraz z PZU przygotowały filmowy poradnik, w którym znajdziesz wskazówki dla początkujących skitourowców: https://youtu.be/T01aHR_2NJA

 

fot. Franek Przeradzki / kursylawinowe.pl

 

Krok trzeci: bezpieczeństwo

 

Z pewnością celem twojej pierwszej wycieczki skitourowej nie będzie od razu jeden z tatrzańskich szczytów. Idealne będzie np. podejście do schroniska na Hali Kondratowej i zjazd trasą narciarską. Jeżeli jednak ci się spodoba – a to niemalże pewne – zaczniesz spoglądać wyżej i dalej. Wyruszając zimą w góry musisz mieć świadomość pełnej odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Dlatego tak ważne są wiedza i doświadczenie, które pozwalają wybrać cel wypraw, ocenić warunki, zagrożenia i zaplanować odpowiednią trasę. Zimą w górach o charakterze alpejskim (a takimi są Tatry) niezbędny jest też sprzęt lawinowy, czyli detektor, sonda i składana łopatka. Tylko taki zestaw pozwala szybko zlokalizować ofiarę wypadku i udzielić jej pomocy. Najprostszym i najszybszym sposobem, by nauczyć się ich obsługi, a także zdobyć wiedzę i umiejętności związane z zimową eksploracją gór, jest kurs lawinowy pod okiem ratowników TOPR.

 

fot. Franek Przeradzki / kursylawinowe.pl 

 

„Wiele osób zaczyna swoją tatrzańską karierę od naszych szkoleń. To, czego się na nich uczą, to doskonała postawa dla samodzielnych wypraw w góry zimą. W ten sposób unikają wielu błędów wynikających z niewiedzy i są w stanie dostosować cele wycieczek do własnych umiejętności.” – tłumaczy Andrzej Lesiewski, organizator akcji PZU kursylawinowe.pl, w ramach której w Tatrach odbyło się w tym sezonie w sumie 17 szkoleń lawinowych, skiturowych i skialpinistycznych.

 

Więcej o najczęstszych przyczynach wypadków: https://youtu.be/KU0H2ImO3ZE

 

Więcej informacji:

www.kursylawinowe.pl

www.youtube.com/kursylawinowepl

www.facebook.com/lawiny

www.instagram.com/kursylawinowe.pl


<< powrót
Komentarze

Dodaj komentarz

Jeśli posiadsz konto na ski2die.pl to się zaloguj. Jeżeli jeszcze nie masz, a chcesz mieć, to już teraz może się zarejestrować.
© 2003-10 Ski2Die. All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Concept: LeSki&SanczO
Design: SanczO