Media
Tutaj jesteśmy
15te Zimowe X-Games
data: 31.01.2011, autor: Piotrek

Kaya Turski, Sarah Burke, Sammy Carlson, Kevin Rolland oraz Alex Schlopy to nazwiska które były na ustach wszystkich w narciarskim świecie przez ostatni weekend kiedy miały miejsce najważniejsze i najbardziej oczekiwane zawody sezonu - 15te Zimowe X-Games.

Mająca polskie korzenie Kaya Turski pokazała że jest bezkonkurencyjna na railach i skoczniach - wygrała swój drugi złoty medalw karierze w kobiecym slopestyle'u. Pokonała Keri Herman (II miejsce) oraz Grete Eliassen (III miejsce) i udowodniła, że mimo wiosennej kontuzji kolana jest już w pełni sił i formy. Film z jej zwycięskim przejazdem możecie obejrzeć TUTAJ.

Jeżeli chodzi o kobiecy Superpipe, to Sarah Burke do swojej kolekcji złotych medali X-Games dodał kolejny i razem ma na swoim koncie 4 zwycięstwa w tych prestiżowych zawodach. Mimo, że do finału weszła z ostatniego miejsca w kwalifikacjach, swoim przejazdem składającym się z flar na obu ścianach pipe’u, 720tki i corka 900 zdobyła najwyższe miejsce na podium. Druga była Brita Sigourney a trzecia Roz Groenewoud. Przejazd Sary możecie zobaczyć klikając TUTAJ.

Panowie walczyli w 3 konkurencjach – Slopestyle, Superpipe oraz Big Air. Pierwszą z nich zdominował Sammy Carlson, pokonując Russa Henshawa oraz Andreasa Hatveita. Carlson zdobył tym samym swoje pierwsze złoto na X-Games w karierze – mimo bowiem swojego szóstego już występu na tej imprezie, nie stawał jeszcze na najwyższym stopniu podium. Najlepszy przejazd Sammy’ego zawierał double rodeo 9, switch double rodeo 9 oraz double cork 10 a na rurkach m.in. wejście 450 i zejście 630 na rainbow railu. Video z Sammy’m w akcji do obejrzenia TUTAJ.

W konkurencji Superpipe Francuz Kevin Rolland po raz kolejny udowodnił, że jest w tej chwili najlepszym specem od jazdy w rynnie na świecie. Wielką niespodzianką było II miejsce 15 letniego Torina Yater-Wallac’a z teamu Armady, który zdołał pokonać jednego z najlepszych narciarzy pipe’owych w historii - Simona Dumonta (III miejsce). Tym samym Torin został najmłodszym medalistą w dziejach Zimowych X-Games. Przejazd Kevina możecie obejrzeć TUTAJ.

Big Air należał do Alexa Schlopy’ego, który zwyciężył takich tuzów jak Bobby Brown oraz Sammy Carlson. Schlopy wykonał dość szalone triki jak switch double cork 14 oraz double cork 16 (wykonał go po raz pierwszy na zawodach). Skoki Alexa do obejrzenia TUTAJ.