Logowanie
zapamiętaj mnie
 
Media
Tutaj jesteśmy
Kariera freeridera

fot. Purington/FWQ

 

Zeszłoroczna fuzja 3 dużych tourów freeride’owych, która doprowadziła do powstania nowego Swatch Freeride World Tour by The North Face, przyczyniła się także do istotnych zmian w systemie zawodów kwalifikacyjnych.

 

Cykl Freeride World Qualifier podzielony został na dwie strefy: Europa/Oceania i Obie Ameryki. Z każdej z nich do FWT awansuje w kolejnym roku po trzech narciarzy, dwie narciarki, dwówch snowboardzistów i dwie snowboardzistki. O ich miejscu w klasyfikacji generalnej FWQ decyduje liczba punktów zdobytych w ciągu sezonu, które przyznawane były za wyniki w poszczególnych zawodach.

 

„Udział we FWQ daje niezwykłą szansę, by sprawdzić swoje możliwości. Dla większości zawodniczek celem jes zdobycie miejsca w zwycięskiej dwójce, co nie przeszkadza im wspierać się i pomagać sobie nawzajem. To niezwykłe uczucie, kiedy ciężka praca przynosi efekt w postaci awansu do FWT. Nie mogę się doczekać, kiedy poznam wszystkich tych zawodników, których od dawna podziwiałam i spróbuję swoich sił na słynnych zboczach w Europie i Ameryce Północnej” - powiedziała Hadley Hammer, jedna z dwóch narciarek z grupy amerykańskiej, które wywalczyły miejsce startowe w FWT.

 

W sumie w kalendarzu FWQ znalazło się aż 50 imprez na całym świecie! Zwiększyła się przede wszystkim liczba tych, organizowanych w USA z myślą o snowboardzistach. W ten sposób mają oni więcej szans na zdobycie punktów, bez potrzeby podróżowania np. do Ameryki Południowej.

 

fot. OF/FWQ

 

W Europie imprezy FWQ rozgrywane na terenie Austrii połączone zostały już w zeszłym sezonie w dodatkowy cykl Austrian Freeride Series. Tej zimy podobne serie zorganizowane zostaną we Francji i Szwajcarii, a w każdym z tych krajów przyznany zostanie na koniec sezonu tytuł mistrzowski.

 

„Spodziewam się udzialu we FWQ jeszcze większej liczby zawodników z Nowej Zelandii. Nie zdziwiłbym się również widząc wielu utalentowanych zawodników z Europy Wschodniej. Krajom tym ciężko jest przebić się w narciarstwie alpejskim, ski crossie i freestyle’u, ponieważ nie mają odpowiednich ośrodków. Ale we freeridzie, kiedy masz góry i śnieg, masz szansę zostać najlepszym.” - prognozuje organizator FWQ i sędzia FWT Berti Denervaud.

 

Zawody Freeride World Qualifier, podobnie jak w poprzednich latach, różnią się od siebie statusem wyrażanym poprzez liczbę gwiazdek. Bezpośrednio przekłada się to na liczbę punktów, jakie można w nich zdobyć, ale także na poziom startujących zawodników. Dzięki temu freeriderzy mogą stopniowo zdobywać doświadczenie i budować pewność siebie potrzebną do startów w imprezach na wyższym poziomie.

 

Droga do startu w Swatch Freeride World Tour by The North Face zaczyna się jednak jeszcze niżej (a raczej wcześniej). Cykl Junior Freeride Tour by DaKine przeznaczony jest dla zawodników i zawodniczek w wieku 14 - 17 lat. Juniorzy mogą rywalizować w 9 przystakach JFT w Europie lub 4. w Amerykach Północnej i Południowej. Po ukończeniu 18 lat mogą przeskoczyć do FWQ zatrzymując punkty zebrane w JFT, co daje im szansę na awans do FWT w kolejnym sezonie.

Najlepsi zawodnicy z każdego regionu wezmą też udział w Junior Freeride World Championships by The North Face® w Big Sky Resort w USA, które rozegrane zostaną między 2 a 6 kwietnia 2014 roku.

 

fot. DCalier/JFT

 

Droga na szczyt w świecie freeride’u podobnie jak w każdym sporcie wymaga pracy i poświęcenia. Jednakże dzięki zmianom, jakie nastąpiły w minonym sezonie w Swatch Freeride World Tour by The North Face i cyklach kwalifikacyjnych, szansę na jego osiągnięcie ma z pewnością znacznie większa liczba zawodników niż kiedykolwiek wcześniej.

 

 

Więcej na http://freerideworldtour.com


<< powrót
Komentarze

Dodaj komentarz

Jeśli posiadsz konto na ski2die.pl to się zaloguj. Jeżeli jeszcze nie masz, a chcesz mieć, to już teraz może się zarejestrować.
© 2003-10 Ski2Die. All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Concept: LeSki&SanczO
Design: SanczO