Logowanie
zapamiętaj mnie
 
Media
Tutaj jesteśmy
Tips&Ticks
Railslide
Pierwsze railslide'y najlepiej wykonywać na niedużym i niezbyt długim railu, powiedzmy ok. 3-4m. Taki rail nie będzie nas specjalnie przerażał i od początku będziemy w stanie przejechać go w całości, co zaoszczędzi nam frustracji.

Najazd do raila przygotować trzeba tak, żeby delikatnie wybijał nas ok.10-20cm ponad rail, to również ułatwi nam wchodzenie na poręcz. Aby jednak zbytnio sobie nie ułatwiać, zostawcie malutki gap pomiędzy najazdem a poręczą, co zmusi Was do wskakiwania na poręcz i przyspieszy naukę.

Jedziemy niezbyt szybko tak, aby tylko płasko wskoczyć na poręcz bez zbędnego przytupnięcia. Od początku ręce trzymamy nisko, co będzie nieocenione, kiedy już znajdziemy się na poręczy.

Wybicie leciutkie jak tylko się da. Na poręcz najlepiej wchodzić delikatnie amortyzując uderzenie kolanami. Postarajcie się nie zgubić niskiej pozycji, a jeśli się to Wam przytrafi, natychmiast ściągnijcie ręce w dół, zaraz po wylądowaniu na poręczy.

Podczas wybicia wykonajcie niezbyt energiczną rotację o ok. 90 stopni. Koniecznie wskakujcie tak, aby buty były idealnie nad poręczą.

UWAGA: Często pierwsze niepowodzenia biorą się stąd, że próbujemy slajdować na nienaturalną stronę. Spróbujcie koniecznie, która strona jest "Wasza"!

Jedziemy!!!! Jeśli wskoczyliście równo, nie zgubiliście niskiej pozycji i obróciliście się o 90 stopni, to przejechanie raila jest czystą formalnością. Jeśli nie udało się Wam dokręcić 90, to zróbcie to na poręczy ściągając przednią rękę w dół. W czasie przejazdu wzrok utkwijcie w poręczy przed sobą - dzięki temu zatrzyma się rotacja i spokojnie przejedziecie raila.

Rail się kończy! W zależności od tego, czy zejście ma być natural czy fakie, trzeba przedsięwziąć stosowne kroki. Zejście fakie jest łatwiejsze zwłaszcza kiedy rail jest krótki. Wykonujemy je prowadząc wzrok i przednią rękę w stronę rotacji, jednocześnie z lekkim wybiciem na końcu poręczy. Jeśli poręcz jest wysoka lub slide wyszedł Wam szybki, to wybicie może nie być konieczne. Żeby ładnie zejść natural trzeba wzrok skierować na śnieg tuż za railem i lekko się wybić, odwracając rotację lekkim ruchem tylnej ręki. Nawet jeśli nie przesuniemy tylnej ręki do przodu, to również zejdziemy natural, ale lekko na tyłach i niezbyt ładnie.

Pamiętajcie że raile to hardcorowa dyscyplina i poziom trudności rośnie drastycznie z wysokością, długością, pochyleniem i połamaniem poręczy. Wszystkim można polecić ochraniacze na kolana, szczękę oraz klejnoty rodowe, zresztą sami się o tym przekonacie i to już pierwszego dnia prób railslideów :).

Autor: Sołtys
Foto: Tomek Gola / Fikcja.pl
© 2003-10 Ski2Die. All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Concept: LeSki&SanczO
Design: SanczO