1

Temat: Wybór nart

Swoją przygodę z nartami zaczęłam ponad 15 sezonów temu, dlatego "zwykłe" jeżdżenie po przygotowanych trasach troszkę już mnie nudzi :) Chciałam zacząć przygodę z freestylem, potrzebuję jednak porady co do wyboru nart.

Ponieważ będzie to moja druga para [i niestety nie mam zbyt dużego budżetu :(], koncentruję się na sprzęcie używanym. Dobieram do wzrostu 171cm. Mam kilka typów:

http://allegro.pl/narty-armada-ar6-161c … 99679.html - dostępne są też o długości 171cm
http://allegro.pl/narty-k2-freestyle-16 … 99666.html
http://allegro.pl/k2-public-enemy-164cm … 26804.html
http://allegro.pl/salomon-the-knight-16 … 26416.html
http://allegro.pl/line-afterbang-166cm- … 86116.html
http://allegro.pl/armada-cantika-157cm- … 01941.html - obawiam się, że są trochę za krótkie
http://allegro.pl/narty-freestylowe-sal … 97908.html - niestety jest tylko długość 158cm, poza tym to chyba dość stary model
http://allegro.pl/freestyle-166cm-salom … 85373.html
http://allegro.pl/narty-salomon-tenight … 04601.html

Byłabym wdzięczna za wszelkie wskazówki/sugestie :)

2

Odp: Wybór nart

zwroc uwage na wiazania (np w tych k2 public enemy) by nie były na jednej płycie bo to niepotrzebnie usztywnia narte i czyni skakanie mniej przyjemnym
a i na Twoim msc celowalbym bardziej w narty 160- max 165 chyba ze chcesz od razu latać na duzych hopach :)

3

Odp: Wybór nart

słuszna uwaga..

a co do dużych hopek i wysokich lotów, to póki co tylko mi się śnią.. raczej zależy mi na w miarę uniwersalnym sprzęcie na dobry początek :)

4

Odp: Wybór nart

Czy ktoś ma jakieś sugestie w kwestii modeli wymienionych w pierwszym poście?

5

Odp: Wybór nart

a czy mogłabym prosić o jakąś opinię na temat nart Movement:

http://allegro.pl/narty-freestylowe-mov … 00308.html
http://allegro.pl/narty-movement-spicy- … 92052.html
http://allegro.pl/narty-movement-climax … 19797.html

6

Odp: Wybór nart

Wszędzie rentalowe wiązania.. Jakaś plaga. Wszyscy nowi, chcą kupić narty z Allegro i napotykają tam kiepsko spasowane zestawy. Część to pewnie kupi. Ci, co przeglądają forum już się lepiej zastanowią. Widać miałem dużo szczęścia kupując swoje pierwsze FS(zanim zostałem użytkownikiem forum) bo wpadły mi w ręce Nordiki Dead Money  z wiązaniami Marker Griffon 12. Chcę podkreślić, że nie kosztowały majątku.. Tobie ananana i wszystkim pozostałym, szukającym  sprzętu w dobrej cenie polecam przede wszystkim narty sprzedawane na forum a jeśli budżet nie pozwala to zajżeć na www.dobrenarty.pl i napisać do kolesi że potrzebuję nart FS takiej a takiej długości i z naciskiem na odpowiednie wiązania. Powinni coś zaproponować i doradzić. To chyba tyle. Trafnych wyborów życzę!

7

Odp: Wybór nart

Piotrek #D
Ale czy naprawdę uważasz, że wiązania 9-10 din przy początkujących ewolucjach, czyt. pierwsze 180, 360 na niskich hopkach, jakiś przejazd po niskim boksie będzie powodował wypinanie się nart? Ja nie znam się więc się pytam, czy tego typo wiązania kompletnie się nie nadają, czy chcesz po prostu doradzić nam, nowicjuszom odrazu kupno lepszych wiązań pod bardziej zaawansowane sprawy? Czy po prostu przy każdym możliwym upadku wypnie nam się narta.. A może te wiązania 9-10 starczą na te "początki" dla sprawdzenia, czy faktycznie ten ktoś powinien iść w stronę czystego FS?

Pzdr!

8

Odp: Wybór nart

Chyba nikt nie kręci do parku wiązań na dajmy na to 14 DIN bo przy poważniej glebie przypłaci to kalectwem. Ja przy wadze ok 80kg mam w parku koło 9 DIN. Ważne jest to, żeby wiązania były bezpieczne co za tym idzie wypinały się w możliwie jak najszerszym zakresie ruchów. Typowe wiązania FS lepiej się tu sprawdzają. Druga kwestia to płyta, która usztywnia narty. Jest to bardzo fajne na trasie ale w parku już przeszkadza. Narta z płytą przenosi na stopę mocniej wszystkie wstrząsy. Jeśli dodatkowo delikwent ma najzwyklejsze buty dostanie na pierwszym railu niezłe baty. Nie mówię że narty z Allegro nie nadają sie do parku i zabijesz sie po pięciu minutach w parku. Chcę tylko pokazać, że jeśli się wie gdzie szukać można zrobić lepszy deal. To wszystko. :)

9

Odp: Wybór nart

Piotrek, nie chcę już tu zaśmiecać tematu. Napisałem wiadomość na priv przez forum, byłbym wdzięczny gdybyś odpisał. ;-)

Pozdrawiam!

10 (edytowany przez PiernikFR 2013-01-09 19:38:41)

Odp: Wybór nart

Piotrek #D napisał/a:

Narta z płytą przenosi na stopę mocniej wszystkie wstrząsy. Jeśli dodatkowo delikwent ma najzwyklejsze buty dostanie na pierwszym railu niezłe baty

Większej bzdury nie widziałem! jak już to ten kawałek plastiku pod wiązaniem może co najwyżej z amortyzować niż spotęgować uderzenie. Po prostu chodzi o to że to jest dystans, więc i dłuższe śruby są, dłuższe śruby to większe ramie, większe ramie to większy moment działania siły na nartę co za tym idzie łatwiej wyrwać takie wiązanie, oprócz tego podnosi narciarza co też nie jest dobre. Sam fakt że jest z plastiku i ma regulacje też wpływa na to ze jest to mało sztywne i często się psuje.

11

Odp: Wybór nart

Piernik zgadzam się co do tego że podnosi ale pod płytą narta inaczej pracuje i wpływa to na sztywność.

12

Odp: Wybór nart

Na sztywność wpływa, ale na pewno nie przenosi mocniej żadnych wstrząsów.

13

Odp: Wybór nart

znalazłam jeszcze taką aukcję: http://allegro.pl/narty-dynastar-troubl … 15918.html

co sądzicie o takich nartach?

14

Odp: Wybór nart

Jeśli wierzyć temu co ten pan napisał to narty są w super stanie. Wiązania ok. Długość dobrze dobrana. Jak dla mnie bardzo fajna  propozycja(jeszcze niska cena). Nie znam za bardzo tej narty ale z mojego punktu widzenia wszystko jest ok. :)

15

Odp: Wybór nart

tylko mnie zawsze denerwował ten "żeński marketing" ;) mam nadzieję, że narta się sprawdzi w każdym zastosowaniu..

a jeśli chodzi o wymiary tej narty, to jakie zastosowanie z tego wynika?